MPL-AL6060-4R7
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL6060-4R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL6060-4R7
Description
FIXED IND 4.7UH 10A 12 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Molded Inductor 10 A 12mOhm 2-SMD
DC Resistance (DCR)
12mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9A