MPL-AL6050-1R5
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL6050-1R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL6050-1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 13.3A 6 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Molded Inductor 13.3 A 6mOhm 2-SMD
DC Resistance (DCR)
6mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
18A