MPL-AL6050-1R0
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL6050-1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL6050-1R0CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL6050-1R0
Description
FIXED IND 1UH 16.2A 4.3 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Unshielded Molded Inductor 16.2 A 4.3mOhm 2-SMD
DC Resistance (DCR)
4.3mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
21A