MPL-AL5030-3R3
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL5030-3R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL5030-3R3
Description
FIXED IND 3.3UH 6A 21 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Molded Inductor 6 A 21mOhm 2-SMD
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
21mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD
Inductance
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current - Saturation (Isat)
10A