MPL-AL5030-1R8
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL5030-1R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL5030-1R8CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL5030-1R8
Description
FIXED IND 1.8UH 8.8A 10.5 MOHM
Detailed Description
1.8 µH Unshielded Molded Inductor 8.8 A 10.5mOhm 2-SMD
DC Resistance (DCR)
10.5mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current - Saturation (Isat)
12A