MPL-AL5030-1R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL5030-1R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL5030-1R2
Description
FIXED IND 1.2UH 10A 8 MOHM SMD
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Molded Inductor 10 A 8mOhm 2-SMD
EDA/CAD Models
MPL-AL5030-1R2 Models
DC Resistance (DCR)
8mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current - Saturation (Isat)
14A