MPL-AL5030-1R0
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL5030-1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL5030-1R0CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AL5030-1R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL5030-1R0
Description
FIXED IND 1UH 11.2A 6.5 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Unshielded Molded Inductor 11.2 A 6.5mOhm 2-SMD
DC Resistance (DCR)
6.5mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current - Saturation (Isat)
16A