MPL-AL4020-1R5
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL4020-1R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL4020-1R5CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL4020-1R5
Description
FIXED IND 1.5UH 6.4A 14.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Molded Inductor 6.4 A 14.5mOhm 2-SMD
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
14.5mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD
Inductance
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Saturation (Isat)
7.1A