0500798000-08-Y6
DigiKey Part Number
0500798000-08-Y6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0500798000-08-Y6
Description
8" PRE-CRIMP 1853 YELLOW
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 26 AWG Jumper Lead Socket to Cable (Round) Tin 8.00" (203.20mm)
Category
Wire Gauge
26 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Tin
Series
Color
Yellow
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
35.4µin (0.90µm)
Part Status
Active
Number of Rows
1
Contact End
Socket to Cable (Round)
Number of Conductors
1
Length
8.00" (203.20mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 180
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
8" PRE-CRIMP 1853 BLACK
In-Stock: 40
8" PRE-CRIMP 1853 BLUE
In-Stock: 935
8" PRE-CRIMP 1853 BROWN
In-Stock: 239
8" PRE-CRIMP 1853 GREEN
In-Stock: 320
8" PRE-CRIMP 1853 ORANGE
In-Stock: 450
Alternate Length
2" PRE-CRIMP 1853 YELLOW
In-Stock: 0
3" PRE-CRIMP 1853 YELLOW
In-Stock: 499
4" PRE-CRIMP 1853 YELLOW
In-Stock: 370
5" PRE-CRIMP 1853 YELLOW
In-Stock: 0
6" PRE-CRIMP 1853 YELLOW