SST25VF080B-50-4C-PAE
DigiKey Part Number
SST25VF080B-50-4C-PAE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST25VF080B-50-4C-PAE
Description
IC FLASH 8MBIT SPI 50MHZ 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FLASH Memory IC 8Mbit SPI 50 MHz 8-PDIP
EDA/CAD Models
SST25VF080B-50-4C-PAE Models
Memory Organization
1M x 8
Clock Frequency
50 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
10µs
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)