SMAJ18AE3/TR13
DigiKey Part Number
150-SMAJ18AE3/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-SMAJ18AE3/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
150-SMAJ18AE3/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ18AE3/TR13
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V