RN4870-I/RM130
DigiKey Part Number
RN4870-I/RM130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN4870-I/RM130
Description
RF TXRX MOD BLUETOOTH CHIP SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bluetooth Bluetooth v5.0 Transceiver Module 2.4GHz Integrated, Chip Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RN4870-I/RM130 Models
Category
Serial Interfaces
I2C, AIO, PIO, PWM, SPI, UART
Mfr
Antenna Type
Integrated, Chip
Packaging
Tray
Utilized IC / Part
RN4870
Part Status
Active
Memory Size
256kB Flash, 32kB ROM, 24kB SRAM
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
1.9V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Bluetooth
Current - Receiving
13mA
Protocol
Current - Transmitting
13mA
Modulation
GFSK
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C