PIC18LF26K40-I/MV
DigiKey Part Number
PIC18LF26K40-I/MV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18LF26K40-I/MV
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-UQFN (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18LF26K40-I/MV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 24x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz