PIC18F66K80T-I/MR
DigiKey Part Number
PIC18F66K80T-I/MR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F66K80T-I/MR
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-VQFN (9x9)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F66K80T-I/MR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz