PIC18F47Q43-E/PT
DigiKey Part Number
150-PIC18F47Q43-E/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F47Q43-E/PT
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44TQFP
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (128K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
Series
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 35x12b; D/A 1x8b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
64MHz