PIC18F45K50-E/PT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PIC18F45K50-E/PT-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC18F45K50-E/PT |
Description | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC18F45K50-E/PT Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 256 x 8 |
Packaging Tray | RAM Size 2K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Verified | Data Converters A/D 25x10b |
Core Processor PIC | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Speed 48MHz | Mounting Type Surface Mount |