PIC18F24Q71-E/SS
DigiKey Part Number
150-PIC18F24Q71-E/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F24Q71-E/SS
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® Q71 Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-SSOP
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 24x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
External, Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SMBus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)