PIC16LF1779-I/PT
DigiKey Part Number
PIC16LF1779-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF1779-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10)
Series
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz