PIC16F506T-I/SL
DigiKey Part Number
PIC16F506T-I/SLTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F506T-I/SLCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F506T-I/SLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F506T-I/SL
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 14-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F506T-I/SL Models
RAM Size
67 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 4x8b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
14-SOIC
Peripherals
POR, WDT
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)