PIC12F752-I/SN | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PIC12F752-I/SN-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC12F752-I/SN |
Description | IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC12F752-I/SN Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 64 x 8 |
Packaging Tube | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V |
Part Status Active | Data Converters A/D 4x10b; D/A 1x5b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor PIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 8-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 20MHz | Supplier Device Package 8-SOIC |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |