PD70201EVB25F-D-5
DigiKey Part Number
150-PD70201EVB25F-D-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD70201EVB25F-D-5
Description
EVAL BOARD FOR PD70201
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PD70201 - 1 Isolated Output Special Purpose DC/DC, Power Over Ethernet Evaluation Board
Category
Current - Output
5A
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Input
36V ~ 57V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Flyback
Part Status
Active
Frequency - Switching
100kHz ~ 500kHz
Main Purpose
Special Purpose DC/DC, Power Over Ethernet
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Isolated Output
Utilized IC / Part
PD70201
Power - Output
25W
Base Product Number
Voltage - Output
5V