MIC5317-1.8YM5-TR
DigiKey Part Number
MIC5317-1.8YM5-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC5317-1.8YM5-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC5317-1.8YM5-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5317-1.8YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5317-1.8YM5-TR Models
Current - Quiescent (Iq)
39 µA
PSRR
80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 150mA