MIC2937A-3.3WU-TR
DigiKey Part Number
MIC2937A-3.3WU-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC2937A-3.3WU-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC2937A-3.3WU-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2937A-3.3WU-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 750MA TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-263-3
EDA/CAD Models
MIC2937A-3.3WU-TR Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
16 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
26V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V