MCP45HV51-503E/ST is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 9.224
Datasheet
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface 14-TSSOP
MCP45HV51-503E/ST
DigiKey Part Number
MCP45HV51-503E/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP45HV51-503E/ST
Description
IC DIG POT 50K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCP45HV51-503E/ST Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V
Packaging
Tube
Features
Mute, Selectable Address
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
100ppm/°C
Supplier Device Package
14-TSSOP
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C