MCP41U83T-502E/7N
DigiKey Part Number
150-MCP41U83T-502E/7NTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MCP41U83T-502E/7NCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MCP41U83T-502E/7NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP41U83T-502E/7N
Description
IC DIG POT 5K 16-VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-VQFN (4x4)
Category
Interface
SPI
Memory Type
Non-Volatile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)
43ppm/°C
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Configuration
Potentiometer, Rheostat
Supplier Device Package
16-VQFN (4x4)
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Number of Taps
1024
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C