MCP41HV51T-502E/ST is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 2.775
Datasheet
Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP
MCP41HV51T-502E/ST
DigiKey Part Number
150-MCP41HV51T-502E/STTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MCP41HV51T-502E/STCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MCP41HV51T-502E/STDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP41HV51T-502E/ST
Description
IC DIG POT 5K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCP41HV51T-502E/ST Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
100ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
14-TSSOP
Configuration
Potentiometer
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C