MCP41HV51T-104E/ST
DigiKey Part Number
150-MCP41HV51T-104E/STTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MCP41HV51T-104E/STCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MCP41HV51T-104E/STDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP41HV51T-104E/ST
Description
IC DIG POT 100K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP
EDA/CAD Models
MCP41HV51T-104E/ST Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
100ppm/°C
Supplier Device Package
14-TSSOP
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C