MCP4151-502E/SN
DigiKey Part Number
MCP4151-502E/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4151-502E/SN
Description
IC DIG POT 5K 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP4151-502E/SN Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Supplier Device Package
8-SOIC
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C