MCP40D19T-104E/LT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCP40D19T-104E/LT |
Description | IC DIG POT 100K SC-70-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCP40D19T-104E/LT Models |
Category | Memory Type Volatile |
Manufacturer Microchip Technology | Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Tolerance ±20% |
Part Status Active | Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C |
DigiKey Programmable Not Verified | Mounting Type Surface Mount |
Taper Linear | Supplier Device Package SC-70-5 |
Configuration Rheostat | Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
Number of Circuits 1 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |