MCP40D18T-103E/LT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCP40D18T-103E/LT |
Description | IC DIG POT 10K SC-70-6 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCP40D18T-103E/LT Models |
Category | Memory Type Volatile |
Manufacturer Microchip Technology | Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Tolerance ±20% |
Part Status Obsolete | Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C |
DigiKey Programmable Not Verified | Mounting Type Surface Mount |
Taper Linear | Supplier Device Package SC-70-6 |
Configuration Potentiometer | Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
Number of Circuits 1 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |