MCP40D17T-104E/LTY
DigiKey Part Number
150-MCP40D17T-104E/LTYTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MCP40D17T-104E/LTYCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MCP40D17T-104E/LTYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP40D17T-104E/LTY
Description
IC DIG POT 100K SC-70-6
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Configuration
Rheostat
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C