MCP4019T-104E/LT
DigiKey Part Number
MCP4019T-104E/LTTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP4019T-104E/LTCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP4019T-104E/LTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4019T-104E/LT
Description
IC DIG POT 100K SC-70-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-5
EDA/CAD Models
MCP4019T-104E/LT Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Supplier Device Package
SC-70-5
Configuration
Rheostat
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C