MCP1252-33X50I/MS
DigiKey Part Number
MCP1252-33X50I/MS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1252-33X50I/MS
Description
IC REG CHARGE PUMP PROG 1 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Programmable 3.3V, 5V 1 Output 120mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP1252-33X50I/MS Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
650kHz
Function
Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Input (Min)
2.7V