LM4040DYM3-2.5-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM4040DYM3-2.5-TR |
Description | IC VREF SHUNT 1% SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1% 15 mA SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM4040DYM3-2.5-TR Models |
Category | Temperature Coefficient 150ppm/°C |
Manufacturer Microchip Technology | Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Cathode 70 µA |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Reference Type Shunt | Mounting Type Surface Mount |
Output Type Fixed | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Current - Output 15 mA | Base Product Number |
Tolerance ±1% |