LM2575-3.3WU-TR
DigiKey Part Number
150-LM2575-3.3WU-TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-LM2575-3.3WU-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
150-LM2575-3.3WU-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2575-3.3WU-TR
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
EDA/CAD Models
LM2575-3.3WU-TR Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
52kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Input (Min)
4V