DSPIC33FJ06GS202A-I/SP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DSPIC33FJ06GS202A-I/SP-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DSPIC33FJ06GS202A-I/SP |
Description | IC MCU 16BIT 6KB FLASH 28SPDIP |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 6KB (2K x 24) FLASH 28-SPDIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DSPIC33FJ06GS202A-I/SP Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 1K x 8 |
Packaging Tube | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V |
Part Status Active | Data Converters A/D 6x10b; D/A 2x10b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor dsPIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 16-Bit | Mounting Type Through Hole |
Speed 40 MIPs | Supplier Device Package 28-SPDIP |
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART | Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm) |