ATTINY2313-20SUR
DigiKey Part Number
ATTINY2313-20SURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATTINY2313-20SURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATTINY2313-20SURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY2313-20SUR
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (1K x 16) FLASH 20-SOIC
EDA/CAD Models
ATTINY2313-20SUR Models
Category
Program Memory Size
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
20-SOIC
Connectivity
SPI, UART/USART
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)