AT91R40008-66AU-999
DigiKey Part Number
AT91R40008-66AU-999TR-ND - Tape & Reel (TR)
AT91R40008-66AU-999CT-ND - Cut Tape (CT)
AT91R40008-66AU-999DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT91R40008-66AU-999
Description
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 66MHz ROMless 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
AT91R40008-66AU-999 Models
Category
Number of I/O
32
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
256K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 1.95V
Part Status
Active
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
ARM7®
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
16/32-Bit
Supplier Device Package
100-LQFP (14x14)
Speed
66MHz