AT91R40008-66AU-999 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AT91R40008-66AU-999 |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 66MHz ROMless 100-LQFP (14x14) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AT91R40008-66AU-999 Models |
Category | Number of I/O 32 |
Mfr | Program Memory Type ROMless |
Series | RAM Size 256K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 1.95V |
Part Status Active | Oscillator Type External |
DigiKey Programmable Not Verified | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Processor ARM7® | Mounting Type Surface Mount |
Core Size 16/32-Bit | Supplier Device Package 100-LQFP (14x14) |
Speed 66MHz | Package / Case 100-LQFP |