AT91M42800A-33CJ
DigiKey Part Number
AT91M42800A-33CJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT91M42800A-33CJ
Description
IC MCU 16/32BIT ROMLESS 144BGA
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 144-BGA (13x13)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT91M42800A-33CJ Models
Category
Number of I/O
54
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Part Status
Active
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
ARM7®
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
16/32-Bit
Supplier Device Package
144-BGA (13x13)
Speed
33MHz