AT89S8253-24JU
DigiKey Part Number
AT89S8253-24JU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89S8253-24JU
Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 12KB (12K x 8) FLASH 44-PLCC (16.6x16.6)
EDA/CAD Models
AT89S8253-24JU Models
Series
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz