AT89S52-24AUR
DigiKey Part Number
AT89S52-24AURTR-ND - Tape & Reel (TR)
AT89S52-24AURCT-ND - Cut Tape (CT)
AT89S52-24AURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89S52-24AUR
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
AT89S52-24AUR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
24MHz