AT89S51-24AU
DigiKey Part Number
AT89S51-24AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89S51-24AU
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT89S51-24AU Models
Category
Number of I/O
32
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tray
RAM Size
128 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
8051
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz