AT89S2051-24SU
DigiKey Part Number
AT89S2051-24SU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89S2051-24SU
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 2KB (2K x 8) FLASH 20-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT89S2051-24SU Models
Category
Number of I/O
15
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tube
RAM Size
256 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
8051
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz
Supplier Device Package
20-SOIC
Connectivity
UART/USART
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)