AT89LP828-20AU
DigiKey Part Number
AT89LP828-20AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89LP828-20AU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Customer Reference
Detailed Description
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-TQFP (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT89LP828-20AU Models
Series
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz