AT89LP4052-20SU
DigiKey Part Number
AT89LP4052-20SU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89LP4052-20SU
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT89LP4052-20SU Models
Category
Number of I/O
15
Packaging
Tube
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
20-SOIC
Connectivity
SPI, UART/USART
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)