APT84M50L
DigiKey Part Number
APT84M50L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT84M50L
Description
MOSFET N-CH 500V 84A TO264
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 84A (Tc) 1135W (Tc) Through Hole TO-264
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
340 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13500 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1135W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-264
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 42A, 10V