LPH80A99-BTHR
DigiKey Part Number
1570-1399-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPH80A99-BTHR
Description
FAN AXIAL 80X38MM 100-240VAC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 41.0 CFM (1.15m³/min) 2 Terminals
Category
Features
Auto Restart, Electronic Commutation (EC)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Noise
31.0dB(A)
Series
Power (Watts)
5.50W
Packaging
Bulk
RPM
4000 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Width
38.00mm
Weight
0.359 lb (162.84 g)
Air Flow
41.0 CFM (1.15m³/min)
Current Rating (Amps)
0.090A
Static Pressure
0.280 in H2O (70.0 Pa)