B5020L12B-BSR
B5020L12B-BSR
B5020L12B-BSR
DigiKey Part Number
1570-1035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B5020L12B-BSR
Description
FAN BLOWER 51X20MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 51mm L x 50mm H Ball 6.0 CFM (0.168m³/min) 2 Wire Leads
Noise
29.0dB(A)
Weight
0.049 lb (22.23 g)
Size / Dimension
Square/Rounded - 51mm L x 50mm H
Current Rating (Amps)
0.120A
Width
20.00mm
Air Flow
6.0 CFM (0.168m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)