B5015E12B-BSR
DigiKey Part Number
1570-1033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B5015E12B-BSR
Description
FAN BLOWER 51X15.7MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 51mm L x 51mm H Ball 5.0 CFM (0.140m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
45.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square/Rounded - 51mm L x 51mm H
Weight
0.062 lb (28.12 g)
Width
15.70mm
Current Rating (Amps)
0.300A
Air Flow
5.0 CFM (0.140m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.880 in H2O (219.2 Pa)